Co zrobić w przypadku zalania laptopa?

Przede wszystkim odłącz zasilacz oraz baterię i nie podłączaj ich aż do kompletnego wysuszenia. Obróć komputer tak, by ciecz zamiast wnikać głębiej, wyciekała z laptopa (np. na ręcznik, ale nie na ekran). Następnie przeczyść zalane miejsca alkoholem.

Choć brzmi to wbrew intuicji, zalanie elektroniki wodą (np. komputera) nie spowoduje większych uszkodzeń, pod warunkiem, że przez urządzenie nie będzie przepływać prąd i szybko zostanie ono potraktowane alkoholem technicznym - można je wówczas naprawić.

Ultradźwiękowe mycie płyty głównej komputera

Może być trudno w to uwierzyć, ale płyty główne komputerów i telefonów czyści się myjką ultradźwiękową, w której jest właśnie gorąca woda (demineralizowana).

Dlaczego to pomaga komputerowi, a przypadkowe zalanie wodą przeciwnie? Dzieje się tak ponieważ w myjce znajduje się czysta woda, pozbawiona soli i minerałów, a przed włożeniem do myjki, elektronika jest odłączana od wszystkich źródeł zasilania (również baterii RTC), więc nie zajdzie tam zjawisko elektrolizy (które by ją zniszczyło), a bezpośrednio po wyjęciu z wody płyta zostanie umieszczona w alkoholu technicznym. Alkohol spożywczy uszkodziłby elektronikę. Alkohol techniczny (min. 99,97%) wyprze cząstki wody, co zapobiegnie korozji. Następnie płyta zostanie poddana procesowi osuszania i dopiero po tym może zostać ona ponownie podłączona do zasilania.

Elektronikę, która miała kontakt z wodą można uratować, pod warunkiem, że natychmiast pozbawi się ją wszelkich źródeł zasilania oraz potraktuje alkoholem technicznym.

Jeśli zalano płynem innym niż czysta woda, konieczne będzie również dokładne mycie elektroniki – pominięcie tego kroku spowoduje, że urządzenie zacznie się nieodwracalnie degradować.

Co robić, jak żyć?

Jeśli zalałeś klawiaturę laptopa – bez paniki – odłącz zasilanie, wyjmij baterie i połóż zalany komputer (nie zamykaj pokrywy) klawiaturą w dół, np na krawędzi biurka, tak by ciecz zamiast wlewać się głębiej – zaczęła wylatywać z komputera. Teraz masz czas, by przygotować śrubokręt i alkohol techniczny. 

Gdy już ciecz przestanie wyciekać z komputera możesz go otworzyć i przy pomocy alkoholu pozbyć się wody. Upewnij się, że alkohol wpadnie w każdą szczelinę (obracaj komputerem na wszystkie strony). Następnie pozostaw go do powolnego wyschnięcia (nie na grzejniku). Teraz możesz już go skręcić i cieszyć się się nim dalej. Nie zalewaj klawiatury ani ekranu alkoholem, bo te elementy mogą się od tego uszkodzić.

Ważne: nie używaj alkoholu spożywczego, gdyż ten zniszczy elektronikę.

Jeśli nie masz odpowiednich narzędzi lub nie czujesz się na siłach by samemu to zrobić, to oczywiście nasz serwis naprawi Twój zalany komputer, ale pamiętaj by mimo wszystko szybko odłączyć kabel i baterię, oraz obrócić komputer klawiszami w dół i dopiero wtedy skontaktuj się z nami.